יהדות בעידן המודרני
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.

שמונה שנים מאלישיב - מי זוכר?

Go down

שמונה שנים מאלישיב - מי זוכר? Empty שמונה שנים מאלישיב - מי זוכר?

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Mon Jul 20, 2020 11:52 am

היום מלאו שמונה שנים למותו של אלישיב, ה'מרן' הליטאי האחרון לפני הפילוג אצלם, בתיאוריה מושל בכיפה החרדית לאחר מותו של הרב אליעזר שך - ומי זוכר אותו? שקע בתהום נשיה, היה ואיננו, היה כלא היה!

יוסף שלום אלישיב, ה'מרן' הראשון בעל שם מעוברת, נולד לאביו אברהם עליאשאוו, חתנו של המקובל הליטאי המפורסם שלמה עליאשאוו, "בעל הלש"ם". ניתן לומר על אלישיב דברים רבים, אולם רודף כבוד ופרסום הוא לא היה. צנוע ושקדן, עברו עליו ארבעים שנותיו הראשונות בסמטאות מאה-שערים, ולא נודע כי בא אל קרבם. למשרות בהן כיהן לאחר מכן במערכת הרבנות והדיינות נדחף בידי הרצוג, הרב הראשי בזמנו, ולכס ה'מרן' עלה ביוזמת הרב אליעזר שך, שבחר בו כיורשו לאחר שהתרשם מהתנגדותו לרב גורן בפרשת הממזרים.

באלישיב לא היה שום דבר מרשים, לא מבחינה פוליטית ולא מבחינה תורנית. מבחינה פוליטית היה מין אמורפי שכזה, ללא אמירה מיוחדת, ולולא גידלו שך ומינהו ליורשו, גם זיהויו החרדי-ליטאי של אלישיב היה מעומעם. בשל שנות כהונתו ב'היכל שלמה' דבקה באלישיב תוית ה'מזרחניק', ושכניו הקנאים ממאה שערים דאגו להזכיר לו אותה לאחר שנים, כל אימת שפסקיו לא מצאו חן בעיניהם, כמו בפרשת הקברים בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת. ואכן, במקורו היה אלישיב רחוק מטיפוס הקנאי הליטאי הכריזמטי, לתוכו התגלגל בדיעבד לאחר סימונו בידי הרב אליעזר שך. לו במקום אלישיב היה שך מסמן, למשל, את אליעזר יהודה ולדנברג, היינו מקבלים תוצאה דומה.

מבחינה תורנית הוכתר אלישיב כ'פוסק הדור', וגם לכך לא היה כיסוי אמיתי. אין ספק כי היה למדן ובקי, אולם אלישיב לא הותיר אחריו יצירה תורנית ופסיקה משמעותית כמו זו של משה פיינשטיין, למשל. פסיקותיו המפורסמות יותר היו על גבול הביזאר וניתנו בשנותיו האחרונות, כשבעיקרו של דבר כבר לא שלט בעצמו והובל בידי סובביו, כמו למשל הפסק בעניין הפאות שמקורן בשיער שהוקרב לעבודה זרה, פסק שעורר סנסציה בשעתו וגווע לאחר תקופה קצרה.

מה היה בכל זאת סוד כוחו של אלישיב, שלהלכה שלט בכיפה החרדית כולה כשני עשורים, מאז איבד הרב אליעזר שך את השליטה על צרכיו וחדל מלתפקד, אי שם באמצע שנות התשעים של המאה הקודמת?

לא היה כאן סוד מיוחד. אלישיב, כאמור, נקלע לסיטואציה במקרה. הרב אליעזר שך, אחד האישים החרדיים הכריזמטיים והערמומיים ביותר במאה העשרים, היה זקוק ליורש, כדי למנוע את התמוטטות מפעלו לאחר מותו, ואלישיב היה שם. שך בחר בו, ואת ההמשך עשתה כבר הכנופיה שסביב שך - ברוך שמואל דויטש, שמואל אויערבאך, ונתן זאב גרוסמן. המוסדות הליטאיים המרכזיים באותה תקופה, ובראשם העיתון 'יתד נאמן', היו בידיהם, והם עשו כל שבכוחם כדי להכתיר את אלישיב, כבר בשלבי גסיסתו האיטית של שך, ומייד לאחר שהישיש מפוניבז' עצם את עיניו.

ההכתרה לוותה אמנם בכמה חריקות, שכן הפונקציונרים שסביב שטיינמן הבני-ברקי, אשר שך האציל לו כמה סמכויות פוליטיות ערב שקיעתו לעולמם של טיטולים, לא ויתרו בקלות. אולם לכנופיה שסביב אלישיב היה כוח רב יותר, ותוך כמה חודשים לאחר מותו של שך הם הפכו את אלישיב ל'מרן' הבלתי-מעורער. חלק בביצור מעמדו של אלישיב היה גם לזוג נוכלים מתוחכמים שהרבו לשרוץ בחצרו - נכדו, אריה אלישיב, ומר חיים כהן, נהגו של יוסף אפרתי,  מלחך-פינכה ותיק של אלישיב, שעלה לגדולה יחד עם רבו.

אריה אלישיב היה גם הראשון בהיסטוריה החרדית, שהשכיל להבין ולנצל את האפשרויות הכלכליות הנפתחות לפני נכד ל'מרן'. בניגוד לאברהם ישעיהו ברגמן, שפירות קינוחו את סבו לא הגיעו מעבר למשכורתו של מטפל פיליפיני ממוצע, אריה אלישיב ידע לנצל היטב את בור השומן אליו התגלגל. כשעצם אלישיב הסב את עיניו, כעבור כעשרים שנה, כבר היה אריה אלישיב "מסודר" עד סוף כל הדורות, יושב על אוצרות כסף וזהב שחלב מבעלי העניין השונים שהיו תלויים בו בדרך לאוזני סבו. אל נהגי המכוניות, שסירבו לעצור לו לאחר הלוויית הסב, חייך בלעג. באוצרות שצבר עשוי היה לקנות לו לא מכונית, אלא מטוס פרטי.

ככל שנכדיו ומלחכי-פינכתו של אלישיב ניצלו את עלייתו לגדולה, אלישיב עצמו נותר פאסיבי, וכמעט לא התענג על מנעמי ה'מרנות'. שלא כקודמו, אליעזר שך, אלישיב לא הקיז ולא מצץ את דמו של אף אחד - לא של חב"ד, לא של ש"ס, לא של שטיינזלץ, לא של חיים גריינמן, לא של דוד פוברסקי - שום כלום! ללא ליטרת דם טרי ומענג בכל בוקר, למה לי 'מרנות'? אפילו מכתבים נוטפי ארס, כמו אליעזר שך, לא ניפק אלישיב. אליעזר שך היה כותב את מכתבי השטנה שלו בעצמו, בעברית רבנית קלוקלת אך אותנטית, ואילו עבור אלישיב, כשכבר נזקק לכתוב משהו, ניסח נתן זאב גרוסמן בעברית מודרנית פאתטית, ואלישיב רק שירבט למטה את חתימתו בעייפות.

הפאסיביות של אלישיב הביאה את הפיכתו לכלי בידי כנופיית מלחכי הפינכה שלו, דבר שבסופו של דבר חזר אליהם כבומרנג. שמואל אויערבאך, ברוך שמואל דויטש, ונתן גרוסמן, שירבבו את אלישיב לקטטה בישיבת פוניבז', ותפסו בשמו את הצד של שמואל מרקוביץ'. אך זה היה כבר צעד אחד יותר מדי.

כשהעמידו מלחכי הפינכה את אלישיב הישיש בראש רודפי נתן קמנצקי, למשל, היה מדובר בקורבן חלש וחסר אונים, ואף אחד לא היטה אוזן לציוציו הנואשים של קמנצקי האומלל, כי משתמשים נגדו באלישיב שאינו יודע בין ימינו לשמאלו. במקרה פוניבז', לעומת זאת, הצד של כהנמן לא היו פראיירים, ולא התרגשו מן הטריק המלוכלך. הם ציפצפו על "פסקיו" של אלישיב בריש גלי, והמודעה הזועמת שפירסמו למחרת קבוצת מרקוביץ ב'יתד נאמן', כביכול במחאה על הפגיעה ב'פוסק הדור', רק סימלה את תחילת הידרדרות הסמכות ה'מרנית' במדרון שאין ממנו חזרה.

שנותיו האחרונות של אלישיב עמדו כבר בסימן הפילוג הליטאי. בעוד אלישיב מוטל על ערש דוי, הצליחו מאמיני שטיינמן להשתלט סוף סוף על 'יתד נאמן', ולהשליך משם את נתן זאב גרוסמן, שנוא נפשם. חודש לאחר מכן עצם אלישיב את עיניו לנצח, וגדוד מלחכי הפינכה שסביבו התפזר לכל עבר. אריה אלישיב נטל את מזוודות הכסף ונמלט בריצה, ואילו נתן זאב גרוסמן ודויטש הכתירו את שמואל אויערבאך ל'מרן' על השאריות שנותרו להם, בעוד על רוב המניין והבניין משתלטים מאמיני שטיינמן.

תם עידן. אלישיב קיבל מהרב אליעזר שך פדרציה ליטאית מפוארת, אותה בנה שך בעמל, ביזע, ובדם - דמו שלו, ובעיקר הדם שהקיז מכל מי שנקרה בדרכו. אלישיב לא ידע לשמור על הפקדון. הוא לא ידע כלל כיצד מתפקדים כ'מרן', לא היה לו מושג כיצד רודפים, מחרימים, איך נושכים את היריב ומטילים בו ארס. עם כל למדנותו, במישור הציבורי לא הבין אלישיב דבר ב"מסכתות" כמו מכות, נזיקין, עוקצים, ושמונה שרצים. כשהונח על עיני אלישיב עפר, רק עשר שנים אחרי הרב אליעזר שך, הוא הותיר אחריו אימפריה ליטאית מתפוררת לרסיסים. אך האשם לא היה בו, אלא בממנהו, הרב אליעזר שך, שבחר באיש הלא נכון, במקום הלא נכון.


משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

מספר הודעות : 540
Join date : 30.12.18

https://bizuygedoylim.forumhebrew.com

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה


 
Permissions in this forum:
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה