יהדות בעידן המודרני
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.

קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון

2 posters

Go down

קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון Empty קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Fri Jan 11, 2019 1:36 am

לפני כמה שנים נכנסתי להוד כ"ק מרן שליט"א. מכיון שידעתי שדרכו להתאונן הרבה על כת הטועים שקורין מסרחניקע"ס, הבאתי לפניו ספר "מבקשי פניך" שהוציא אחד מהם ושמו חיים סבתו על רבו מישיבת הר עציון, אהרן ליכטנשטיין, והראיתי לו שם בעמ' 85:

אינני חושב שחלק מההתמודדות המחמירה הזאת היא הסתייגות טוטלית מכל מה שבא מבחוץ. יש אנשים, גם גויים, ששליחותם בהיסטוריה היא שליחות של יצירה- יצירה ספרותית, יצירה מוסרית. אנשים שאתה רואה בהם גדלות, גדלות הנפש, גדלות מוסרית. איך אפשר שלא להתפעל מסמואל ג'ונסון? אדם שהתחיל ברפש הלונדוני, והגיע לרמה של גמילות חסדים, שהלוואי ואני הייתי מגיע אליה. וכי עלי להתעלם מכך רק בגלל שהוא היה גוי? כמה שיחות מוסר גלומות בסיום שירו של רוברט פרוסט על אודות עובר אורח העוצר ליד יער בערב מושלג... ובאיזה ריכוז ועוצמת שלוה! איזה שגב איזו יראת שמים והתמסרות משתקפים בשורה הנפלאה החותמת את הסונטה של מילטון על עיוורונו! מדוע עלי להתעלם מכך?

עכ"ל.

ועוד סיפרתי לו מכמה כיוצא בזה שפיטפט אותו ליכטנשטיין, כגון שבזמן שנתקוטטו הרבנים הראשיים דאז, הרב גורן זצוק"ל ועובדיה יוסף, אמר שלו מלבד תורה היו קורין גם ספרות אנגלית של פרוסט הנ"ל וכיוצא בו, היו בעלי מידות מתוקנות יותר...

ובאמת איני יודע למה ספרות אנגלית דווקא ולא ספרות רוסית או צרפתית? אלא שאותו הטיפש שוטה ליכטנשטיין הנ"ל היה ד"ר לספרות אנגלית, ודרך הסוס לראות בכל מקום רק סוסות.

עכ"פ, הוד כ"ק מרן שליט"א נזדעזע בכל גופו על ביזוי התורה בידי אותו מסרחניק שוטה, ועיניו זלגו דמעות רותחות. תיכף הוציא עטו ורשם הקינה דלהלן בתיקון נאה כדרך משוררי ישראל בימים קדמונים, וחריזת הדלת והסוגר לתפארת הפתיחה ולתפארת החתימה.

וכפי הנשמע, באיזה בתי-כנסת של מסרחניקע"ס הנהיגו אמנם לומר קינה זו בסוף הקינות קודם אלי ציון, בין הקינה על השואה לקינה על גוש קטיף.

ואחר שנדפס בספרי קינות פירוש הרוו"ה מתחת, אמרתי אני הקטן לבל יגרע גם חלק הקינה של הוד כ"ק מרן שליט"א, והוספתי עליה מתחת פירוש הרמז"ה.

וישא הוד כ"ק מרן שליט"א משלו ויאמר:

אָפַס רוֹן / וְגָבַר חָרוֹן / אֶקְרָא בְגָרוֹן / עַל לִיכְטֶנְשְׁטֵיְן אַהֲרֹן
רְאוּ זֶה סָרוּחַ / כֻּלּוֹ גָּלוּחַ / פְּאַת-לֶחִי בְּכָל רוּחַ / שִׁיֵּר לְבִצָּרוֹן
בְּעַמִּי נוֹשֶׁה / הַנִּיחוּ תּוֹרַת מֹשֶׁה / וְסֵפֶר רַב אַשֵּׁי / גִּנְזוּ בָּאָרוֹן
עַמִּיטַל וְשֶׁגֶ"ר / וּמֹשֶׁה לֶוִינְגֶר / הָאֶזְרָח וְהַגֵּר / וָתִיק וְטִירוֹן
לְקַב חוּמְטוֹן / פִּתְחוּ מִילְטוֹן / וְרוֹבֶּרְט פְּרוֹסְטוֹן / בְּרוּכֵי הַכִּשְׁרוֹן
יִרְאַת שָׁמַיִם / קְחוּ כִּפְלַיִם / זְהַב פַּרְוָיִם / מִשִּׁירֵי בַּיְרוֹן
מוּסַר יָהּ / מִבְּנֵי אַנְגְּלִיָּה / אֶרֶץ מַאְפֵּלְיָה / לָהֶם הַיִּתְרוֹן
אֶקְרַע כְּסוּתִי / וְתַעַל זַעֲקָתִי / עַל בִּזּוּי תּוֹרָתִי / מִמַּשְׁתִּין בְּמִדְרוֹן
כֻּלּוֹ שֶׁקֶר / אַלְטֶע קַאקֶער / תֹּפֶת לְלֹא חֵקֶר / לוֹ וּלְשַׁי פִּירוֹן
וְאָנוּ כִּבְנֵי מָרוֹן / נִסַּע בְּקָרוֹן / בְּשִׁיר וָרוֹן / לִקְרַאת גּוֹאֵל אַחֲרוֹן

פירוש הרמז"ה

שייר לבצרון. לישנא דקרא זכריה ט יב שובו לבצרון אסירי התקוה: הניחו תורת משה וספר רב אשי. אשי בש' צרויה וכן הוא ניקודה האמיתי וכן בשמות אמי אסי יוסי וכו' (ותדע דיוסי קיצור יוסף שכן היה דרך אנשי הגליל לקצר תנועה האחרונה כמו שעשו ישוע לישו) וכן הרמב"ם באיגרת חרז משה ואשי והעולם טועים וקוראין בש' חרוקה: עמיטל ושג"ר.  ראשי ישיבות היו אצל כת הטועים שקורין מסרחניקע"ס ונתכווין אותו ליכטנשטיין להטעותם בכזביו: ומשה לוינגר. אף הוא מהם ומסרחניקע"ס נקיט לדוגמא בעלמא: ארץ מאפליה. לישנא דקרא ירמיה ב לא ארץ מאפליה: לשי פירון. אף הוא מאותם המסרחניקעס ובעל בשר היה ושמא משום הכי נקיט ליה:

נערך לאחרונה על-ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער בתאריך Fri Jan 08, 2021 2:39 pm, סך-הכל נערך פעם אחת

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

מספר הודעות : 732

https://bizuygedoylim.forumhebrew.com

חזרה למעלה Go down

קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון Empty Re: קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון

הודעה על ידי מקצהרגליים Fri Jan 11, 2019 9:42 am

א. האם קראת ספרות צרפתית ואנגלית וידעת שהן שוות במעלה ובפרט בעניין זה, או מאומדנא דליבא?
ב. נקיט משה לוינגר לדוגמה בעלמא, והוא רחוק מאד מעניין ר' ליכנטשטיין וכו' אולי שניהם בשתי קצוות האפשריות בתוך הציבור המיזרחיסטי היותר אדוק. (כל השפעת ר' צבי יהודה קוק לא השפיעה כלל על ר' ליכטנשטיין. ואילו לוינגר הושפע מזה לגמרי. וזה לא הבדל זניח בכלל כידוע. ואפשר הכותב אינו בקיא דיו בעניין הציבור הד''ל).
ג. עניין גלוח. הנה בסלוני תלויה תמונת רבינו שליט''א והמביט בעינא פקיחא יראה גם הוא תמונת לחייו ללא שיער. ואפשר שאם היה לגילוח מתחילה ועד סוף לרבות פאות שבלחי לא היה בא זכרו בשיר, ורק יצא הקצף על מלאכה זו החצויה שאינה מן המורגל לגלח בזה ולשייר בזה.
ד. יש להפליא שמנהג רבינו להיתפס לדברים צדדיים ושטותיים כמו עניין עציצים נקובים וחלל העולם וספרות אנגלית וגילוח וכו', את מי זה מעניין בכלל אם ההוא טעה כמה טעויות מביכות או היה באופן כללי אוויל משריש ומכוער. אם הספר שלו טוב ומחכים אז כדאי לקרוא בו ואם לא לא. וצע"ג על מאמר רז''ל אם דומה הרב למלאך וכו'. אם יש לך השגות טול אחד מספריו הלמדניים, עבור עליו כסדר ותראה שהוא קשקשן צמרת. כל דבר אחר זה כמו לבחון קנקנים על פי צבע תג המחיר שעל הקופסא שלהם בחנות, אם כי זה בהחלט משעשע.
ה. שמט רמז''ה לציין זהב פרוויים (דה''י ב ג,ו)
ו. היטיב דייק רמז''ה לציין שבעל בשר היה לשון עבר, כי מאז נעשה כקנה רצוץ.

מקצהרגליים

מספר הודעות : 372

חזרה למעלה Go down

קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון Empty Re: קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Fri Jan 11, 2019 2:19 pm

הנה הקפתני בתשובות כחבילין של זמורות ובבת כהן שנינו ולא בכל אדם ואילו באתי להשיבך על כל אחת מהן הזמן יכלה ותשובות לא תכלינה ותורתי אימתי נעשית ואף לשמש קמי הוד כ"ק מרן שליט"א אני צריך.

עכ"פ אשיבך בקוצר אמרים קמא קמא דמטי לידי.

על הראשונה אם קראתי ספרות צרפתית ודעתי שהן שוות במעלה וכו'.

באמת תמה אני מה קושיא היא זו. ראשית ודאי קראתי. אמנם איני במעלת ליכטנשטיין זה הטיפש שבילה רוב ימיו בקריאת ספרים ורומנים מינים ממינים שונים אך קראתי מעט (ובשיעור רוב אנשים בזמן הזה הוא ודאי הרבה). ובפרט שלבחינת הבגרות בעל כרחך צריך לקרוא מהם. ומצרפתית קראתי כמה וכמה מן דה בלזאק. ומרוסית דוסטוייבסקי טולסטוי ומעט צ'כוב. ומאנגלית לא הגעתי למעלת זה הסכל לקרוא פרוסט ומילטון שאף איני יודע מי הם אך שמעתי מהוד כ"ק מרן שליט"א שמחשיב ביותר ספרי ג'ק לונדון ובכן קראתי כמה מהם. וכן קראתי משאר אומות הכל כפי מה ששמעתי מהוד כ"ק מרן שליט"א המלמדני תמיד בדרך זו אלך ואטו כי רוכלא לימני וליזיל.

אבל עיקר הליצנות והשחוק בשירו של הוד כ"ק מרן שליט"א לפי הבנתי וכן הוא פשוט הוא ממה שזה הפתי הצבוע עושה קריאת רומנים ושירים כביכול עבודה לשם שמיים ולהוציא מהם מוסר ויראה וכו'. וע"ז יצא קצפו דמרן שליט"א. דאדרבה עיקר הקריאה בהם להנאה והרחבת הדעת וכ"ש כשברובם ככולם נמצאו דברי חשק. ואם בספרות אנגלית עסקינן אדרבה מלבד ג'ק לונדון מחשיב הוד כ"ק מרן שליט"א ספרי ד.ה. לורנס כגון "מאהבה של ליידי צ'טרלי" שהאנגלים עצמם אסרוהו בצענזור"ע שלהם בשעתו והוכרח מחברו לדופסו באיטליא. וכן "הבתולה והשועל" וכמה ספרים מהאי גברא רבה המחבר ד.ה. לורנס ובזמנים קדמונים קודם שנתפשט עניין האינטרנט וסרטים היו כמה בני אדם מקשים עצמם לדבר מצוה ושלא לדבר מצוה ע"י ספרים הנז' אף כי ד.ה. לורנס מגדולי סופרי אנגלית הוא לכל הדעות.

ומי טיפש ושוטה לקרוא ספרים למצוא מוסר? הן אמת שמוסר או מוטב 'מסר' ודאי נמצא בע"כ הרבה בכל ספרים הנז' אבל עיקר כוונת המחברים והקוראים אינה אלא להנאתם. ובעיני הוד כ"ק מרן שליט"א אין לך גדול בסופרים מסופר היידיש חתן פרס נובל יצחק בשביס-זינגר אשר הוד כ"ק מרן שליט"א מרוממו ומנשאו לכל לראש ודבק בכל ספריו וכמה פעמים אמר על ספרי בשביס שהם עיקרי יהדות. א"כ מי לנו גדול ונישא בסופרים יותר מבשביס והנה הלעיג ע"ז בראיון שנעשה איתו שבודאי אינו כותב למוסר השכל אלא להנאתו. וכן צייר ופסל ומוזיקאי וכי עושין למוסר והלא שחוק הוא. אף כי בודאי נמצא בכל אחד ואחד מספרי וסיפורי בשביס מוסר הרבה נורא מאד בגודל מעלת ישראל עם סגולה מכל העמים ותמונת מצבו בארץ פולין קודם שמד של היטלר ימ"ש. והמצבה אשר הקים בשביס לעולם שחרב ויעמידה לנס לדור דורים בודאי בלא ערך ל"סופרים" חרדים הכותבים בצדקנות למען הטף מוסר וכו'. אבל עיקר כתיבתו פשיטא להנאתו גרידא היתה וכן הקריאה בו והמסר ממילא קאתי אחר שתכונת נפשו ומחשבותיו כי שגבו ניתכים מעצמם מן עט הסופר אל יצירתו כדאמרינן בעלמא אנא נפשי כתבית יהבית.

והנה נמצאים עימי איזה סיפורים שכתב הוד כ"ק מרן שליט"א בעצמו למען בני הנעורים לבל יצאו לרעות בשדות זרים ח"ו ושמא אציגה מהם לפניך אח"כ.

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי מקצהרגליים Sat Jan 12, 2019 6:53 pm

תשובה נכוחה.
ואני לא קראתי מספרי זינגר ודה-בלזאק (ודומני שחוץ מב' ספרים של ויקטור הוגו וכמה של ז'ול ורן לא קראתי אף סופר צרפתי זולת פילוסופים). ומ''מ כוונת הסופר בוודאי אינה רלוונטית, אף שאני מסכים לגמרי (ואין דברי רבינו שליט''א צריכים להסכמתי כמובן) שבקריאת ספרות אין כוונתי כקורא אלא לדברים שתיארת אף שמן הצד יש תועליות אחרות. הב נא במטותא המלצה לשניים מספרי זינגר (שתורגמו) ואחזר אחריהם. וק''ו לסיפור ממעיינו הטהור של רבינו שלבד שהוא במלכים יתקלס ורוזנים משחק לו, עוד כוחו גדול לכפר עוון ולהביא צדק עולמים ולחתום חזון ונביא ולמשוח קודש קודשים, ובוודאי בשעה שתפרסמם ציפור לא תצייץ שור לא יגעה וכל תינוקות של בית גננתן לא יקיצו משנתם רק שרפים ואופנים וחיות יאמרו מקודש מקודש מקודש.
ולעניין ששילחתי את הזמורות באריכות, הנה חשבתי שזכית אתה הגרמז"ה פ''ג לכח רבינו (אשר זכיתי לו אף אני בשיעור אחד למאה) לקרוא בריכוז ולהבין מהרה ותיכף לקריאה כתיבה בתיפוף האצבעות במקלדת חיש.

נערך לאחרונה על-ידי מקצהרגליים בתאריך Wed Apr 03, 2019 1:53 am, סך-הכל נערך פעם אחת

מקצהרגליים

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Sun Jan 13, 2019 9:09 am

לעניין המלצה על שניים מספרי בשביס, כל ספריו טובים.

להתחיל, שמא "השטן בגוריי", וכמדומה שהוא הראשון שכתב, עוד בפולין. והשני - אחד מקובצי סיפורים קצרים שלו, אולי "תשמעו סיפור" שתירגמה לאחרונה בלהה רובינשטיין.

הצדקן הנאלח אהרן ליכטנשטיין ודאי היה דוחה את ספריו ולו משום שהם מלאים מין. בכל אופן, המלומדים המבקרים והמנתחים מוצאים הרבה עומק וסודות בספרי בשביס חוץ מפשוטם, ובחלק מהתרגומים יש בסוף 'אחרית דבר' להגיד לומדות.

כגון באחד מסיפוריו על שד השוכן אחר מלחמת העולם השנייה בעליית הגג של בית כנסת בעיירה קטנה, שכל יהודיה כמובן נרצחו. והשד מתאר בדרך ליצנות כיצד ניסה לפתות את רבה האחרון של העיירה לאיזה עוון קל (ללמוד לשם גאווה או משהו דומה שאיני זוכר) ולא הצליח. אחר כך מחפש השד איזה ספר קדוש כדי לינוק ממנו חיות לקליפות, אבל אינו מוצא, כי הרשעים שרפו את כל הספרים. בסוף מוצא גליון ישן של עיתון ביידיש מתגולל על הארץ. זה עיתון טרף-פסול, של הבונד וכדומה, וכולו אפיקורסות. אבל הוא כתוב באותיות הקדושות של הא"ב, והשד מתחיל לצרף אותן לצירופים: אלף, בית, גימל, וכן הלאה...

והמבקרים מנתחים ואומרים לומדות, שהסיפור מראה מעלת ישראל ומה היה היצר הרע, היינו השד, של הרב היהודי בעיירה, ולאיזה עבירות ניסה להחטיא, לעומת השד של הרוצחים הנאצים וכו'... וכן ע"ד זה לומדות ועמקות.

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Sun Jan 13, 2019 9:52 am

הוד כ"ק מרן שליט"א מחשיב מאד את בשביס, וא"צ לומר שקרא כל ספריו אלא אף כל הביוגרפיות שנכתבו עליו וכמה מהן בספרייתו וכו'...

אמר לי פעם הוד כ"ק מרן שליט"א: ההיסטוריה אינה משתנה. כמו שהיום יש שלוש אידיאולוגיות ראשיות: חרדיות ויראת שמיים, ציונות ומסרחניקיות, ושמאלנות וחולניות של זכויות אדם וכו', כן היו גם אז לפני מאה שנה, רק שאז במקום השמאלנות היה טימטום הקומוניזם, שכהיום איננו מסוגלים להבין מה מצאו בע"ז זו אך אז ניטמטמו בה מיליונים וכו'. ועוד וכי חולניות של שמאלנים היום ותומכי בג"צ ימ"ש כן אנו מבינים.

וזו המעלה הנפלאה בבשביס, שהיה מתלוצץ מכל אלו הג' מיני ע"ז בשווה ומבטלן כעפרא דארעא, דבר שלא היה מצוי כ"כ בזמנו שרובא דעלמא נפתו אחר א' מג' ע"ז אלו. וכן בזמן הזה, אך הוד כ"ק מרן שליט"א אור לנו ומורה דרכנו להתלוצץ מכל אותם הג' גילולים כאחת.

אמר לי הוד כ"ק מרן שליט"א: היה כאן פעם איזה משאל בטלוויזיה או באיזה עיתון שביקשו מכל אחד שיאמר אם הוא יותר יהודי או ישראלי, והציפיה כביכול היתה שחילונים יגידו שהם ישראלים וחרדים יגידו שהם יהודים, ואיזה דתיי-מחמד וצבועים וחנפים כגון קובי אריאלי וכיוצא יגידו שהם גם וגם - התכעס הוד כ"ק מרן שליט"א ונצטעק: וכי כדי להיות יהודי ולא ישראלי צריך אני להיות פרומאק?! אני מאה אחוזים יהודי ואפס אחוזים ישראלי - ומהו 'ישראלי'?! דרכון?!  אך אמצא טוב ממנו ואני קורעו לשניים ומדביק כל מחצה בא' מצידי אחורי המסרחניק הראשון שאמצא, ובאמצע תוחב שם דגל ישראל!!!

וע"ז אמר הוד כ"ק מרן שליט"א: ראו בשביס, המתלוצץ מכל ענייני יראת שמיים ולועג ג"כ להציונות, והוא סנה בוער באש של יהדות, גיצים עפים מכל דף בכל אחד מספריו היקרים. ולהבדיל כרכים של כתבני סיפורי השטות הישראלים כגון עמוס עוז וא.ב.ג.ד. יהושע ימ"ש וחבריהם, לא זו בלבד שלא קרא בהם הוד כ"ק מרן שליט"א מעולם, אלא אף להחזיקם בידו א"א לו מרוב מיאוס.

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי מקצהרגליים Sun Jan 13, 2019 2:33 pm

תודה על הצעות ב' הספרים והנני לשומם בחלק העליון דתור הספרים דידי.
האבחנה על ג' האידיאולוגיות היא אבחנה נאה.

עניין יהודי וישראלי, זכורני שהיה זה יועץ הסתרים ארתור פינקלשטיין שאמר בזמנו לבנימין נתניהו שאת כל הסקרים לעניין ימין ושמאל אפשר לצמצם לשתי שאלות: 1) האם אתה יותר יהודי או יותר ישראלי? 2) האם אתה אוהב ערבים או שונא ערבים?
והנה מדברי רבינו שליט''א יוצא שצדקו דברי הפינקלשטיין, כי רבינו כולו יהודי ואף מצביע ימין ותו לא מידי. אגב, אהוד ברק (שאני מחבב הרבה את ניתוחיו ולפני כמה חודשים סיימתי לקרוא את האוטוביוגרפיה שפירסם, שקראתיה החל מהפרקים המגוללים את תקופתו כראש אמ''ן. ובשנים האחרונות נכנס בו כמין יתושו של טיטוס) השיב על שאלה זו בהתחכמות כעין מלך פורץ גדר, שהוא יהודי וישראלי בשווה, ואין לו שום רגש כלפי ערבים אלא הכל כפי האינטרס המדיני-הלאומי. ואני הצעיר נרי-יאיר אמצא חן בעיני רבינו ויחוס, אינני מרגיש זיקה לשום קבוצה כללית, לא יהודים ולא ישראלים ולא בעלי צבע שיער פלוני או יוצאי ירך עיירה אלמונית בארץ פלמונית, כולם כאחד זרים ומה לי ולהם.

קומוניזם הוא רעיון מוצלח מאד בתיאוריה אלא שכשל במבחן המעשה ביען יצר לב האדם רע מנעוריו. לכן קשה לבטל זו התיאוריה בלי שהעמידוה במבחן ונכשלה כישלון רבתי. אין צורך לומר שאני אישית אינני מעוניין כלל בקומוניזם אפילו אם היה מצליח במטרתו, כי לי זה עולה בהפסד, וקל וחומר שבעתיים שהוא אינו עתיד להצליח במטרותיו כלל (מבחינת כלכלה אני ימני בהחלט, וכיון שלא גילה רבינו מורה דרכנו שליט''א דעתו בזה אז אין לי אלא דברי שלושת מורי הגדולים בהאי עניינא והם מילטון פרידמן ופרידריך האייק ותומאס סואל. ואכ''מ לעמוד על ההבדלים), אך אי אפשר לומר שאין שם קסם.

אשר נסתגף רבינו שליט''א וקיבל על עצמו תענית מספרי עמוס עוז, נראה דרבינו אמורא ופליג אמאמר רז''ל עתיד אדם ליתן את הדין וכו', כי מה עניין ישראליות שם. ואפשר שוב עמקה ממני דעת רבינו להקפיד לבחון הרימונים כאתרוגים על פי כתמים שבקליפתם. דרך משל, ספר 'מיכאל שלי' היה יכול להיכתב פורטוגזית או נורווגית באותה מידה ומה רע בכך שנכתב עברית ממקורו ולא תורגם לעברית. סיפור על אהבה וחושך הוא נטוע לגמרי בישראל אבל גם בו אין איזה תשפוכת של ישראליות ככל שאני זוכר. וכן אחרים מאלו שקראתי מספריו. מספרי א.ב יהושוע לא קראתי ואיני יודע. ואגב נזכרתי כעת שאף אלכסנדר דיומא מסופרי צרפת שהזדמן לי לקרוא.

ומ''מ כיון דנפק מפומא דרבינו נראה לאסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא שצריך לקבוע ג' פעמים ביום להתאסף במניין עשרה ולהתלוצץ בכובד ראש מהנהו גילולים ואף לחזר אחר דרכונים לקורעם ולדבקם בלחי החמור (ולפי דרכנו למדנו שחמורה מצווה זו ממצוות שילוח קינים) וירא שמיים ישהה שיעור מה אחר ההתלוצצות ויחשוב מחשבות להסיר הבנת הקומוניזם מליבו עד שיכיר בטמטומו בעז''ה, ושומע לנו ישכון בטח ושאנן מפחד רעה אמן ואמן.

מקצהרגליים

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Mon Jan 14, 2019 7:47 am

שוב יש להאריך בכל פיסקא מדבריך אך אין הזמן גרמא.

עכ"פ על נקודה אחת שראיתי בה שיש בך מדעת הוד כ"ק מרן שליט"א והוא במה שכתבת על "סיפור על אהבה וחושך". הנה זה אכן הוציאו הוד כ"ק מרן שליט"א מכלל ספריו של הלה ולא שקנאו אבל שמעתי ממנו שעמד פעם בשבוע הספר וקרא רובו בהעברה בעלמא וזה לך האות ממה שמספר שם האיך היה אביו שר"י מלקהו ומקטטות דודו קלויזנר עם עגנון וכו'. ושמעתי ע"ז התעוררות א' מהוד כ"ק מרן שליט"א בבחינת תא חזי מה בין דורות הראשונים להאחרונים. דהנה מספר שם שהיה אביו אוהב להאריך ע"ג שולחן האוכל מקטטות עמדין ואייבשיץ, ונתעורר הוד כ"ק מרן שליט"א דבזמן הזה רובם ככולם של קוראיו אפילו אינם יודעים ב' שמות הנ"ל מי הם, והא לך 'ישראליות' בראשית סורחן גאולתנו.

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Mon Jan 14, 2019 8:39 am

והא לך דף א' מספר שהדפיס הוד כ"ק מרן שליט"א בשנת תשע"ז השייך לזה:

קינה על פשעי אהרן ליכטנשטיין מהר עציון 20190115

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי מקצהרגליים Mon Jan 14, 2019 10:29 am

עד הנהר הגדול נהר פרת - מפני שנזכר עם ארץ ישראל קוראו גדול, משל הדיוט אומר עבד מלך מלך הדבק לשחוור וישתחוו לך קרב לגבי דהינא ואידהן. ואף אני אומר כן שגדולה מעלת משמש רבינו בחינת מעלת רבינו עצמו עין לא ראתה אלוהים זולתך וזמנו יקר כמרגליות.
לא ידעתי שהוציא רבינו ספר על ר' קמינר. היכן אפשר להשיגו? האם מומלץ גם לבני תמותה? האמת שאילולי היה זה ספר מאת רבינו שליט''א לא הייתי מתעניין בפרטי חייו של איש אשר כזה (ורמז לדבר אשר לא ידעתי קודם לכן עליו מאומה זולת תוארו) אך אם שיקע רבינו זמנו בזה, וזמנו יקר טובא אי בעית אימא סברא שהיא סברא פשוטה אי בעית אימא קרא דאפילו משמשיו זמנם יקר מאד כפי שנתבאר כאן, א''כ מן הסתם יש בו דברי טעם הרבה וכדאי לקרוא.

ואשר ביקר שאין יודעים מי היה היעבץ ור''י אייבשיץ, לי הרבה יותר מפריע שאין יודעים מי היה לז'אנדר ומה עשה נילס בוהר או טיורינג. וכמו שאני מבין שרובא דרובא של האנשים אינם מכירים באלו כך רובא דרובא אינם מכירים באלו, ואין הגנאי בזה גדול משל זה.

מקצהרגליים

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Wed Jan 30, 2019 6:51 pm

מיהו לז'אנדר אני יודע, כי למדתי אינפי 1 (והוצאתי 67)... מיהו נילס בוהר אני יודע, דתנא הוא ופליג אאיינשטיין וס"ל דאלוהים כן משחק בקוביות... ומיהו טיורינג ההומוסקסואל המסכן שהציל את בריטניה אני ודאי יודע.

אני כמובן מסכים שצריך להיות רחב אופקים אבל עבור אחד מזרע ישראל נ"ל דלא דמי לז'אנדר, עם כל הכבוד, לעמדין ואייבשיץ שהם גדולי עמנו. אני יודע גם מי הם קושי וד'אלמבר אך אינני יכול להתחייב להכרת כל המתמטיקאים הצרפתים. באותו אופן לא אגנה ישראלי שאינו יודע מי היה המהרש"ג, אך אי הכרת גדולי עמנו המרכזיים במאה הי"ח היא בהחלט סיבה לגנות (באופן אישי אני גם מחבב הן את עמדין והן את אייבשיץ, מה שלא ניתן לאומרו על 'גדולים' רבים אחרים).

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי מקצהרגליים Wed Jan 30, 2019 7:11 pm

.

נערך לאחרונה על-ידי מקצהרגליים בתאריך Sat Nov 02, 2019 7:30 pm, סך-הכל נערך פעם אחת

מקצהרגליים

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי מקצהרגליים Wed Jan 30, 2019 7:20 pm

אגב שמעתי מאחורי הפרגוד שבאו פריצים ברגל גאווה וביטלו תורה מישראל עלה מות בחלונינו קפדה בארמנותינו אוי להם כי פשעו בנים סוררים זרע מרעים ניאצו את קדוש ישראל למחות כתביו מתחת השמיים להעבירם מחוקי רצונך כמוץ יסוער מגורן וכעשן מארובה וירב בבת יהודה תאניה ואניה ואני שמעתי ולא אבין ואומרה אהה מה אחרית אלה ורוח הקודש מצווחת ואומרת כבר נכרתו מתחת כסא הכבוד שנאמר ידע מיימוני קונהו ומנהל משנה אבוס בעליו עצכח לא ידע מואדיב לא התבונן ובכף הקלע מדורם עד עת קץ יתבררו ויתלבנו ויצרפו רבים והרשיעו רשעים ולא יבינו כל רשעים והמשכילים יבינו

מקצהרגליים

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי משה זאב הכהן פעטש-געבער Wed Jan 30, 2019 7:56 pm

אכן אכן, ומה נעשה בעוונותינו הרבים כי בגלות אנו ופריצים משלו בנו, והוא מחולל מפשעינו ומדוכא מעוונותינו ואנחנו חשבנוהו נגוע אלוהים וגו'.

השי"ת ירחם עלינו מהרה להעביר ממשלת זדון מן הארץ וימנע מרשעים אורם לעשות נקמות בגויים ותוכחות בלאומים, ובמהרה יוליכנו קוממיות לארצנו והוד כ"ק מרן שליט"א בראשנו, והוא יגאלנו.

אגב האם קיבלתם כבר החבילה עם ספרי הוד כ"ק מרן שליט"א.

משה זאב הכהן פעטש-געבער
Admin

חזרה למעלה Go down

הודעה על ידי מקצהרגליים Wed Jan 30, 2019 7:59 pm

כמובן בעת ביאתו במהרה בימינו נא להזדרז לקרוא לי ויקרא שמי רוזיננטה בלאומים
תמיהני כך אני בעיניך שלא אעדכן כשהגיעה החבילה. לצערי לא הגיעה אף לא לידידי רעי וקל וחומר שלא זכיתי אני לאורה והוא מסימני הגאולה שבית דואר נהפך לוכו'

מקצהרגליים

חזרה למעלה Go down

חזרה למעלה